Uudised

Gotlandi reis (rootsi keele praktika) 14. oktoober Anette Kupper


Rootslased Pürksis ja pürkslased Rootsis

12. klassidel oli septembri lõpp ning oktoobri algus täis rootsi keele praktikat. 26. septembril tulid meile külla õpilased koos nelja õpetajaga Gotlandilt, Visby Gümnaasiumist. Visby Gümnaasiumi õpilased saabusid Tallinnasse esmasepäeva hommikul ning neile läksime kõik koos vastu, et nendega tutvuda. Neile tutvustati Tallinna vanalinna koos giidiga, kes rääkis rootsi keeles ja oli ka linnaekskursioon bussiga. Peale seda valisime endale paar Visby Gümnaasiumi õpilast ning läksime üheskoos sööma. Pürksi jõudes majutati kõik külalised ühiselamutesse ning õhtul tutvusime üksteisega mängude kaudu. Teisipäeva hommikul kanti ette esitlused Gotlandi õpilastelt ning ka meie õpilastelt. Pärast seda sõitsime Haapsallu, kus külalised käisid Rannarootsi muuseumis ning hiljem pidasime maha lõbusa fotojahi. Kolmapäeval oli külalistele Noarootsi tuur bussiga ning peale sööki jätsime külalistega hüvasti, kes sõitsid tagasi Tallinnasse.

Juba nädala pärast sõitsime Visby Gümnaasiumi õpilastele külla. 9. oktoobri hommikul kogunesime Tallinnas D-terminalis, et sõita läbi Helsingi Stockholmi. Laev Silja Serenade oli väga uhke, koos oma söögikohtade ja poodidega avenüüga. Öö laevas oli menukas, palju tantsimist ja lõbu. Esmaspäeva hommikul said kõik õpilased laevas hommikust süüa ning varsti jõudsime Stockholmi. Stockholmis sõitsime metrooga kesklinna ning õpilastel oli mitu tundi vaba aega linnas ringi käia ning teha seda, mida ise taheti. Õhtul sõitsime rongiga Nynäshamni, et sealt edasi laevaga Gotlandile sõita. Gotlandi laev oli palju suurem, kui oleks võinud arvata, paljud õpilased said kõhu täis laeval olevast söögikohast. Gotlandile jõudsime täpselt südaööks ja kõik Visby õpilased olid oma sõpradel vapralt vastas, et nad oma kodudesse viia.

Teisipäeval läksime koos Gotlandi õpilastega kooli, kus kandsime ette esitlused ning käisime oma rootslasega tundides kaasas. Ka meile oli organiseeritud jalutuskäik giidiga Visbys, too giid oli äärmiselt tore ning viskas nalja ja tema jutust oli lihtne aru saada. Teisipäeva õhtuks olid Visby õpilased planeerinud meile ühise grilliõhtu, kus igaüks sai rootsipäraseid hot dog’e endale ise valmistada ning oli ka palju muud maitsvat süüa. Õhtu oli meeldejääv ja lõbus.

Kolmapäeva hommikul jätsime Gotlandi õpilastega hüvasti ning läksime bussisõidule ümber Gotlandi. Külastasime ka Fårö saart ning sõime lõunat ajaloolises kohas. Sõitsime laevaga Gotlandilt Stockholmi tagasi ja õhtuks jõudsime Zinkensdammi võõrastemajja, kus saime maitsvat õhtusööki. Järgmise päeva hommikul oli meile ette nähtud hommikusöök ning peale seda kõndisime kesklinna, et iseseisvalt tutvuda mõne muuseumiga. Kell 17.00 õhtul väljus meie laev Tallinnasse. Õhtu laevas oli taas lõbus ning täis tantsu ja naeru. Reede hommikul jõudsime kõik turvaliselt Tallinasse, kust edasi läksid kõik oma kodudesse.

Terve nädal Rootsis oli igati seda väärt, kõik rootslased olid nii toredad ja sõbralikud, toit viis keele alla ja see kogemus jääb kindlasti kauaks meelde! Natukene kurb on ka, et just siis, kui me hakkasime Gotlandi õpilasi tundma õppima, pidime nendega juba hüvasti jätma. Ma sooviksin väga nendega millalgi uuesti kohtuda ning koos aega veeta. Loodan, et see on lähitulevikus võimalik!

Et selline tore keelepraktika teoks sai, kuulub meie eriline tänu rootsi keele õpetajatele, eriti projektijuhile, organiseerijale ja kõige suurema vaeva nägijale õpetaja Inna Rosarile. Keelepraktikat rahastas Nordplus.

Anette Kupper

12.V

 

Rootslased Pürksis ja pürkslased Rootsis

12. klassidel oli septembri lõpp ning oktoobri algus täis rootsi keele praktikat. 26. septembril tulid meile külla õpilased koos nelja õpetajaga Gotlandilt, Visby Gümnaasiumist. Visby Gümnaasiumi õpilased saabusid Tallinnasse esmasepäeva hommikul ning neile läksime kõik koos vastu, et nendega tutvuda. Neile tutvustati Tallinna vanalinna koos giidiga, kes rääkis rootsi keeles ja oli ka linnaekskursioon bussiga. Peale seda valisime endale paar Visby Gümnaasiumi õpilast ning läksime üheskoos sööma. Pürksi jõudes majutati kõik külalised ühiselamutesse ning õhtul tutvusime üksteisega mängude kaudu. Teisipäeva hommikul kanti ette esitlused Gotlandi õpilastelt ning ka meie õpilastelt. Pärast seda sõitsime Haapsallu, kus külalised käisid Rannarootsi muuseumis ning hiljem pidasime maha lõbusa fotojahi. Kolmapäeval oli külalistele Noarootsi tuur bussiga ning peale sööki jätsime külalistega hüvasti, kes sõitsid tagasi Tallinnasse.

Juba nädala pärast sõitsime Visby Gümnaasiumi õpilastele külla. 9. oktoobri hommikul kogunesime Tallinnas D-terminalis, et sõita läbi Helsingi Stockholmi. Laev Silja Serenade oli väga uhke, koos oma söögikohtade ja poodidega avenüüga. Öö laevas oli menukas, palju tantsimist ja lõbu. Esmaspäeva hommikul said kõik õpilased laevas hommikust süüa ning varsti jõudsime Stockholmi. Stockholmis sõitsime metrooga kesklinna ning õpilastel oli mitu tundi vaba aega linnas ringi käia ning teha seda, mida ise taheti. Õhtul sõitsime rongiga Nynäshamni, et sealt edasi laevaga Gotlandile sõita. Gotlandi laev oli palju suurem, kui oleks võinud arvata, paljud õpilased said kõhu täis laeval olevast söögikohast. Gotlandile jõudsime täpselt südaööks ja kõik Visby õpilased olid oma sõpradel vapralt vastas, et nad oma kodudesse viia.

Teisipäeval läksime koos Gotlandi õpilastega kooli, kus kandsime ette esitlused ning käisime oma rootslasega tundides kaasas. Ka meile oli organiseeritud jalutuskäik giidiga Visbys, too giid oli äärmiselt tore ning viskas nalja ja tema jutust oli lihtne aru saada. Teisipäeva õhtuks olid Visby õpilased planeerinud meile ühise grilliõhtu, kus igaüks sai rootsipäraseid hot dog’e endale ise valmistada ning oli ka palju muud maitsvat süüa. Õhtu oli meeldejääv ja lõbus.

Kolmapäeva hommikul jätsime Gotlandi õpilastega hüvasti ning läksime bussisõidule ümber Gotlandi. Külastasime ka Fårö saart ning sõime lõunat ajaloolises kohas. Sõitsime laevaga Gotlandilt Stockholmi tagasi ja õhtuks jõudsime Zinkensdammi võõrastemajja, kus saime maitsvat õhtusööki. Järgmise päeva hommikul oli meile ette nähtud hommikusöök ning peale seda kõndisime kesklinna, et iseseisvalt tutvuda mõne muuseumiga. Kell 17.00 õhtul väljus meie laev Tallinnasse. Õhtu laevas oli taas lõbus ning täis tantsu ja naeru. Reede hommikul jõudsime kõik turvaliselt Tallinasse, kust edasi läksid kõik oma kodudesse.

Terve nädal Rootsis oli igati seda väärt, kõik rootslased olid nii toredad ja sõbralikud, toit viis keele alla ja see kogemus jääb kindlasti kauaks meelde! Natukene kurb on ka, et just siis, kui me hakkasime Gotlandi õpilasi tundma õppima, pidime nendega juba hüvasti jätma. Ma sooviksin väga nendega millalgi uuesti kohtuda ning koos aega veeta. Loodan, et see on lähitulevikus võimalik!

Et selline tore keelepraktika teoks sai, kuulub meie eriline tänu rootsi keele õpetajatele, eriti projektijuhile, organiseerijale ja kõige suurema vaeva nägijale õpetaja Inna Rosarile. Keelepraktikat rahastas Nordplus.

Anette Kupper

12.V