Külas vilistlane Kristina Samra

Loomise kuupäev 26.01.2023

Eile käis meil külas 8. lennu vilistlane Kristina Samra, kes on vabakutseline copywriter, MyBalance trenni- ja teadlikkuse programmi looja ning heaolutreener, kirglik reisifänn ja elunautija.

Kristina rääkis õpilastele läbipõlemisest, depressioonist, üksi olemisest, teiste ootustest versus enda südamesoovidest, enda tundmaõppimisest, julgusest, vaimsest ja füüsilisest tervisest, valikute tegemisest ja elu usaldamisest. Ja seda kõike läbi enda lugude ja kogemuste.

“Ära pressi ennast kingadesse, mis ei ole sulle mõeldud” - kuidas ennast päriselt tundma õppida, kuidas igapäevastes valikutes iseendast lähtuda, kuidas mitte läbi põleda ning kuidas leida julgust elada nii, nagu sina soovid. Isegi siis, kui sa ei sobitu massi …

Fotod: Kristina Kivi

Kristina jätk eelnenud kohtumisele

Hei!

Aitäh sulle, et ma sain ennast sinuga jagada ning suur tänu ka kõigile, kes tagasiside küsimustikule vastasid. Tahtsin juba enne sinu vastuste lugemist mõned olulised kohad üle rõhutada ning seda mõtet kinnitas ka tagasiside küsimustik, kuna sarnased küsimused ja mõtted jäid ka sinul õhku. Seega panin sulle mõned olulised märksõnad oma kõnest kirja, kuna aeg neljapäeval oli päris lühike, et seda kõike jagada. Loodan, et neist on sulle abi. Tunnen, et olen valmis sinuga veelgi enam jagama, kui selle vastu huvi tundma peaksid. Kirjuta mulle julgelt või ehk kohtume juba varsti jälle Pürksis, Noarootsi kuningriigis.

Hoia ennast! Sa oled hinnaline!

Ilusat!
Kristina

**********************

Väike kokkuvõte olulisematest mõtetest ja soovitustest:

Jagasin sinuga lugusid sellest, kuidas tegin kõike teiste järgi, sest ei teadnud iseendast mitte midagi. Ka täiskasvanud takistavad tihtipeale meil ennast tundma õppida, tehes seda küll heas usus ja soovides meile head. Küll, aga saab igal hetkel vastutuse iseenda valikute ja soovide eest enda kätte võtta. Seega väitsin, et enda tundma õppimine on elulise tähtsusega. Minu kogemused enda tundmaõppimisel on siin:
Kuidas ennast tundma õppida?
• Saa teada, kes sa oled ja mis sulle meeldib või mis sulle ei meeldi. Kui sa täpselt ei tea, mis sulle meeldib, siis alusta sellest, et sa kaardistad, mis sulle ei meeldi ja ei sobi. Näiteks mulle ei sobinud kellast kellani töö, nii et ma ei saa oma päeva ise planeerida, füüsiliselt liikuda päeva sees jne. Aga on inimesi, kellele see väga meeldib. Mulle ei sobi näiteks rasked trennid, vaid pigem pehmemad ja mängulisemad, aga on inimesi, kes naudivad raskeid jõutrenne. Jne jne jne. Kus lõppevad teised ja kust algan mina? Ma õppisin sellele küsimusele vastama, siis kui töölt ära tulin ja pausi võtsin (olin läbipõlenud ja vajasin suurt muutust). Alati ei pea selleks oma praegusest kohast lahkuma, mul sel hetkel ei olnud lihtsalt enam muud varianti (sest asjad olid liiga hulluks läinud). Sinul on aga näiteks vaheaeg selleks suurepärane võimalus, et olla veidi omaette ja iseennast mõtestada - kasuta pausi hästi ära. Paus on oluline.
• Vundament korda ja igapäevaselt fookusesse - trenn (viib kehakeemia paika), uni, toit, head suhted, positiivsed elamused. Kui sealt miski logiseb, hakkab kõik logisema. Avasta, milline trenn sobib sulle kõige enam, kui mitu unetundi on sulle optimaalne, milline toit annab sulle enam energiat ja head tunnet kogu kehas, milliseid elamusi naudid ning kellega koosolemine tõstab sind heasse energiasse.
• Mine trenni - õpi ennast läbi selle tundma! See on parim viis ennast tunnetada ja kogeda, kogu tervikuna (nii pea kui hea tööle pannes). Liikudes, väljakutseid vastu võttes, pingutades ja siis jälle järgi andes tunnetad iseennast kõige paremini ja saad selle teamise hiljem ka mujale kaasa võtta.
• Ole enda avastamisest huvitatud! Võta vastutus enda avastamise, enda elu ja tundma õppimise osas. Jäta vanemate, arstisüsteemi ja teiste süüdistamine kõrvale. :) Proovi olla nii aus ja avatud kui võimalik.
• “Kas see on minu soov?” Kui sa vahel midagi soovid või tunned, et pead tegema, siis küsi, kas see on minu soov, minu unistus, minu eesmärk või kellegi teise. Su keha ütleb sulle kohe vastuse. Või kui kohe ei ütle, siis küsi mõne aja pärast uuesti.
• Otsi otsi, katseta, katseta - erinevad ametid, rollid, elukohad, erialad, koostööd, trennid. Ei ole ainult ühte õiget valikut. Usalda, et küllap sa selles hetkes tead, mida sa soovid ja mis on sulle hea. Ja ajapikku kasvab eneseusaldus läbi tegutsemise ja katsetamise. Ja see soov võib ajas muutuda, see on okei. Tee lihtsalt üks otsus, mis viib edasi järgmiseni, isegi kui lõppsihtmärk ei paista. Ma tean, see on megaraske, õpin seda seda ise jätkuvalt, aga see muutub järjest kergemaks.
• Muuda oma otsuseid, kui vaja ja kui tunned, see pole päris see pirukas, mida sa süüa soovisid. Sest vahel me ei tea enne, kuidas miski maitseb või meeldib, kui me pole seda proovinud. Ja ma räägin sinu arengust, eesmärkidest, unistustest ja soovidest, mitte enda kahjustamisest (eks!). Tea, et enamasti saad sa alati otsast alustada. :)
• Anna endale aega, see on teekond. Siin ei ole kohalejõudmist, sest me inimesena muutume kogu aeg. Ma ei saa öelda, et ma tunnen ennast täielikult või et 3 nädala pärast saan tundma. Ma tean, kes ma hetkel olen, mida ma vajan või kas see samm võiks mind viia lähemale sellele, mida mu süda soovib. Aja jooksul võivad need soovid ja eesmärgid muutuda. Proovi seda teekonda nautida ja võta seda kui mängu.
• Ole enda vastu hea! Tea, et enamus inimestel on samad mured, hirmud, tabud, probleemid - see on inimlik. Ole enda vastu sama kaastundlik, kui sa oleksid sõbra vastu, kellel midagi natuke nihu läks või miski välja ei tule. Enesekaastunne on üks huvitav oskus, praktiseeri seda. Tunnusta ennast. Sa oled iseenda kõige parem coach ja mentor.
• Loe raamatuid! Megalt paljud head raamatud toetavad juba neid mõtteid, mida sa isegi oma peas mõelnud oled või südames tundnud. Saad kinnitust ja tuge oma valikutele. Samuti leiad uusi perspektiivne, suundi ja arvamusi, mis panevad sind avaramalt asju nägema ja ka teisi paremini mõistma. Ja loomulikult õpid uusi asju või saad aru, miks mingid asjad nii toimivad või olulised on. Minu mõned lemmikud: "Miks me magame?", "Enesekaastunne", "Julgus mitte meeldida", "Atomic Habits", "Erakordse elu kood", "12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma", "Saladus". Hetkel rohkem ei meenu. :)

**********************************************

Trenn on üks olulisemaid võtmeid

Miks ma tõin välja oma kõnes just trenni, sest see on tõesti päriselt üks asi, mis on mind väga aidanud ja on kõige lihtsamini integreeritavad asju oma ellu. Värske õhk ja tee on tasuta ka tavaliselt! ;) Peamine küsimus on, kuidas sellest ebamugavusest üle saada, et sa ei viitsi oma keha liigutada?

Trenn ei pea olema midagi rasket ja ebamugavat. Sa võid ise enda jaoks mõtestada, mis on sinu jaoks trenn. Võibolla on see jalutuskäik Österby’sse ja tagasi (või siis poolele teele), jooksuring või jooga, võibolla meeldib sulle füüsilist tööd teha ja läbi selle ennast maandada - mis iganes füüsiline liikumine juba annab sulle selle tunde, mitte miski muu praktika ei saa anda. Iga päev! KEHA ON LOODUD LIIKUMA ja pea tahab tühjaks saada. Leia endale see liikumisviis, mida sa naudid ja armastad. Ja mõtle välja, MIKS sa seda teed. Mida sa saad, kui sa seda teed? Siis on lihtsam seda teha.

Mõned mõtted, kuidas mina olen trenni enda jaoks mõtestanud:
• Trenn paneb mind ennast koheselt hästi tundma. Vaimselt ja füüsiliselt! Ja vaimne ja füüsiline tervis käivad käsikäes. "Kas ma soovin ennast hästi tunda? Jah soovin küll. Jah, okei, siis ma lähen trenni või jalutuskäigule." Oluline on keskenduda just sellele tundele, mida liikumine eelmisel korral pakkus ja seda tunnet ettekujutades teha otsus, et ma tahan seda veel tunda. :)
• Trenn annab mulle pidepunkti - midagi mis ei muutu ja mille juurde saab alati tagasi pöörduda (on nagu majakas) - kui kõik muu ümberringi muutub või kokku kukub, siis sa tead, et sul on üks kindel asi sinu päevas või nädalas, mis sulle alati hästi mõjub ja jõudu juurde annab ning mida keegi sinult ära võtta ei saa.
• Trenn viib uute võimalusteni - nt minu treeneriks saamise lugu (sinu puhul saab see olla midagi muud, nt kohtud kellegi ägedaga :))
• Mina olen läbi keha-meele trenni läbi kõige enam saanud ennast tundma õppida. Enda kuulama õppimine füüsilise pingutuse ajal, katsetamine, enda vastu aus olemine, küsimuste küsimine iseenda käest (kas see sobib mulle? kas see meeldib mulle? kas ma jaksan? kus on minu piirid?) - see on miski, mida saad ka igapäevaellu üle kanda. See andis mulle kogu keha terviku tunnetuse.
• Aitab tulla kohale praegusesse hetke ja peast kehasse (me elame liiga palju peas ja nii võib ennast hulluks mõelda, kui seda kõike kehast välja ei raputa, sest keha salvestab kõik).
• Liikumine paneb liikuma. Pea hakkab paremini tööle, uued ideed tekivad, asjad jäävad paremini meelde, pilk on selgem, näen asju rõõmsamates värvides, tahan uusi väljakutseid ja julgen astuda järgmisele levelile. Kui keha ei ole puhas, pingetest vaba, tugev, siis on võimatu ehitada sinna peale vaimselt mingit uut mõttemaailma, hakata homsest uutmoodi mõtlema, muuta oma mõttemustreid ja õppida uusi asju. Kõik algab sellest, et lähen liikuma ja siis läheb liikuma ka kõik muu - nii peas kui elus.
• Ma tahan olla heas vormis, näha välja hea ja enesekindel, olla julge. Tahan jaksata tassida kotte, ronida, roomata, joosta bussile, siduda kingapeal, elada seljavaludeta, jaksata pikalt käia jne jne. Ma usun tõeliselt, et me saame minna aastatega järjest paremaks, mitte kehvemaks, kui me enda eest hoolitseme ja jätkame arenemist igas võtmes.

**********************************************************
Väitsin oma kõnes, et sulle mittesobiv elustiil viib sind läbipõlemise ja depressioonini. Kuidas siis jõuda endale sobiva elustiilini?


Julgus viib elustiilini, mis on mõeldud sulle

Kuidas siis saada julgeks? Siin mõned minu mõtted:

• Mine trenni või liigu iga päev - saa tugevaks ja julgeks! Kõige enam on just see tugevus mind kasvatanud ja andnud julgust liikuda sinna, kuhu mina tahan ja teha neid asju, mida mina soovin, ilma teistelt heakskiitu ootamata.
• Katseta! Tee asju, mis tunduvad hirmsad – nt avaliku esinemise koolitus, vabatahtlik mõnel õppusel, mine üksi reisile või kinno), räägi mikrofoni - tule mugavustsoonist välja
• Otsi ja proovi – pidev areng ja liikumine, et tekiks kogemused ja eneseusk.
• Hoia ja väärtusta ennast! Tea, mida sa väärt oled, õpi ennast armastama (tervislik enesearmastus, mitte uhkus).
• Kuula ennast, muuda otsuseid, kui tunned, et on vaja – alati saad otsast alustada.
• Eraldu massist, kui vaja - sa jääd ellu, me ei ela enam koobastes ja metsas, kus grupist välja astumine sulle eluohtlik oli. Tee neid asju, mis sulle päriselt meeldivad, mida su süda soovib teha, isegi kui keegi teine neid ei tee. Iseendaga vastuolus elamine on valus.
• Ära jaga oma unistusi ja eesmärke teistega, kui tunned, et sa ei saa toetust – jaga vaid juhul, kui nad sind toetavad või siis kui oled juba kindlalt sinnapoole teel. Need on sinu unistused ja soovid, keegi teine ei tea paremini, kui sina. Ja ilmselt suudad sa ise ka analüüsida kõiki vastuargumente ja asju, mis võivad negatiivsed olla. Mina lihtsalt olen tundlik ja mõjutatav, seetõttu valin väga, kellega ja kas ma jagan.
• Iseenda järgi elamine võib olla tihtipeale üksik, aga enda südame järgi elamine on peamine eesmärk siin elus. Kui sa muutud inimesena ja liigud järjest enam oma teed pidi, siis võib tekkida ka selline vaakumi tunne - et ühed sõbrad on kadunud ja teised pole veel tekkinud. Usu mind, need inimesed ja sulle sobivad keskkonnad tekivad, lihtsalt usalda. Ja oskus olla ja toimetada üksi on tegelikult oskus, mida õppida, sest kui sa oskad olla üksi ja naudid ka enda seltskonda, siis oled sa ka hea kaaslane teistele.
• Tea, et tihti ei pruugi leida toetajad ka lähedaste seas (see on okei, sest sa ise tead, kuhu sa teel oled). Ja vahel võib juhtuda, et sa küsid ilmselt ka valede inimeste käest nõu - nad pole “seal käinud” (neil pole kassi olnud, nad pole ettevõtet alustanud, nad pole välismaal õppinud jne), võivad suunata iseenda hirme ja kahtluseid sulle
• Kasvata oma enesekindlust läbi väikeste väljakutsete, iseendale antud lubaduste pidamise, enese usaldamise, julgete sammude astumise.
• Vali iseennast! Kui sa ei soovi külla minna, vaid tahaksid hoopis varem magama minna, mine magama. Kui sa ei taha saada arstiks, ära mine seda õppima sellepärast, et keegi teine seda soovib või see on populaarne valik. Kui sõber kutsub Haapsallu hängima, aga sa tunned, et soovid täna hoopis üksi jalutama minna, mine jalutama. Kui sa ei jaksa kooli kõrvalt mõnda asja lisaks vedada, ära tee seda, ütle, et vajad pausi või pead sellega lõpetama. Seisa enda eest. Vali see, mis on sulle kasulik, vajalik ja südame järgi. Ja pea silmas ka pikemaajalisi eesmärke. See, kui tahad õppimise asemel pidu panna (aga unustad ära, millist elu sa tulevikus elada sooviksid) või soovid ainult burksi süüa, sest see on lihtsam, kui ise süüa teha (mõtlemata, et selle toidu peal kaua ei kesta), siis see pole päris iseenda valimine. Loomulikult ei pea iga päev viieline olema, aga iseenda eest hoolitsema enamus päevadest küll. Ja samamoodi ei tähenda iseenda valimine isekust või seda, et sa teistest enam ei hooli või neile tähelepanu ja toetust ei anna, vaid seda, et sinu vajadused on kaetud.

****************************************

Kuidas ennast aidata, kui oled kokku jooksnud?
• Vundament fookusesse – trenn, uni, toit, head suhted, positiivsed elamused - kõige tähtsam asi üldse on tugev aluspinnas. Nii suudad kõigele paremini vastu panna ja rõõmsamalt elada. Kui on midagi pahasti või tuju nullis, küsi endale kõigepealt, kas ma olen puhanud, söönud, suhelnud sõprade ja lähedastega, nautinud rõõmupakkuvaid asju.
• Ole aus enda suhtes, tunnista endale olukorda ja küsi abi - see pole nõrkus, see on tugevus, sest sa küsid, mida vajad – räägi lähedastega, õpetaja või sõbraga, vajadusel spetsialistiga
• Spetsialisti abi (nt psühholoog, psühhiaatri, terapeudi) ning erinevad praktikad (nt hingamine) - teraapiad ja praktikad aitavad palju kiiremini ja paremini probleemini jõuda ning seda lahendada. Sealt saab peegeldust, uusi vaatenurki, küsimusi, mida iseendalt ei oska küsida. Psühholoogi juures käimine pole tabu, see on viis ennast aidata, edasi liikuda, umbsõlmi lahendada. Me kõik peaksime seda aegajalt tegema, eriti, kui kuskil väga valusalt pigistab.
• Tee muutus senises rutiinis ja koormuses - kaardista oma suurim stressiallikas, see, kust king kõige enam pigistab – muuda seda või elimineeri see (säti oma päevakava ringi, koormus väiksemaks, loobu millestki, loo uusi rutiine) - seisa enda eest!
• Toit muudab väga palju nii vaimset kui füüsilist tunnet kehas. Jälgi, mida sa sööd ja uuri, millest võiksid loobuda, kui tunned ennast juba niigi halvasti. Tark oleks hoida oma toitumine pidevalt tasakaalus, et oleks energiat, tervist ja rõõmu. Selle kohta, kuidas tasakaalukalt toituda, leiad infot kindlasti internetist või uuri mõne toitumisnõustaja käest.
• Trenn – igal juhul – nii läbipõlemisel, stressis olles, depressiooni kogedes – ja seda kõike ennetades. Mitte miski muu ei aita paremini, kui ennast vaimselt tugevamaks treenida ja keha pingetest vabastada. See aitab kehakeemia paika viia. Trenn toodab ka õnnehormoone ja annab energiat, mida „augus“ olles kipub väga väheks jääma.
• Kaardista vaimse tervise tööriistakast juba eelnevalt ja võta see igapäevaselt kasutusele (asjad, mis rõõmustavad ja tagasi heasse tundesse toovad) - harjutus, mida tegime neljapäeval - eriti olukorras, kus oled juba veidi kokku jooksnud.

* Kuidas mina läbipõlemisest ja depressioonist välja sain?

- Tulin töölt ära - võtsin aasta vabaks iseendale (otsisin seejärel endale sobivama ja vähem stressirohke töökoha, kuni lõpuks hakkasin ettevõtjaks)
- Hakkasin enda eest hoolitsema (bodybalance’i ja jõusaali trenn 2-3x nädalas, puhkus, pikk uni, reisisin, kirjutasin enda mõtteid üles, käisin massaažis, toitusin hästi, liikusin iga päev värskes õhus, käisin erinevates teraapiates, veetsin sõprade ja perega aega)
- Muutsin enda toitumist drastiliselt tervislikumaks, et seedimine ja tervis korda saada ning head energiat kogeda
- Lõpetasin uudiste lugemise - enamus on negatiivne või lihtsalt mula (selle peale arvas mu üks sõbranna, et ma ei saa paralleelmaailmas elada, no saan ikka küll, kõik oluline info jõuab minuni)
- Tarbisin sotsiaalmeediat võimalikult vähe või kindlal ajahetkel päevas (tunnen ka praegu aegajalt, et kui passin seal liiga kaua, muutun õnnetuks)
- Võtsin enda tundmaõppimise fookusesse - katsetasin uusi asju, õppisin oma keha läbi trenni kuulama, astusin mugavustsoonist välja, tegin asju, mis tundusid hirmsad või võõrad (nt uued ametid, erinevad koolitused, katsejänes olemine jne), kaardistasin, mis mulle ei sobi ja mida ma sooviksin

******************************************

Boonus:
ÜKS TORE HARJUTUS, et ennast tundma õppida, vastuseid saada, rahustada, ergutada, segadusest välja tulla, maandada, kohale tulla, enne rasket telefonikõnet või koolitööd, pingeolukorras, uut energiat soovides - HINGA!

Hingamine on ainus kehaline funktsioon, mis on automaatne, aga samal ajal ka kontrollitav. Seda ilmselt seetõttu, et saaksime hingamise enda jaoks tööle panna.

HINGA 5 SEK SISSE, 5 SEK VÄLJA JA NII 5 MINUTIT JÄRJEST! Pane taimer ja hakka hingama. Sa saad seda harjutust teha ükskõik, kus ja millal. Ja vaata, kuidas su seisund muutub! Alguses on vastupanu, kindlasti tunned seda, kui aga selle punkti ületad, hakkab hea ning tunned tugevat muutust.

Miks mitte lisada ka see tööriist enda tööriistakasti? ;)

Viimati muudetud 03.02.2023.