Lucia

Loomise kuupäev 11.12.2020

Luutsinapäeval, 13. detsembril  koristatakse ja kaunistatakse Põhjamaades kodusid. Algab jõulude tähistamine. Sel päeval kõlab paljudes kodudes, lasteaedades, koolides, haiglates, vanadekodudes ja linnade keskväljakul ning raekodades “Sankta Lucia“ – laul, mille saatel saabub Lucia oma kaaskonnaga, et saabunud talvepimedusse kõigile valgust ja rõõmu tuua.

Luutsina- ehk luutsipäeva on ka Eestis tähistatud, eelkõige rannarootsi aladel.

Noarootsis on luutsinapäeva tähistamise komme pea sama vana kui gümnaasium ise. Selle kauni traditsiooni tõi meile legendaarne rootsi keele õpetaja Soomest, Virve Kuula. Esialgsest väikesest neidude ansamblist on aastate jooksul välja kasvanud koor. Traditsiooni kohaselt valib iga klass oma Luciakandidaadi – sõbraliku, lahke ja abivalmi neiu. Klassi Luciade hulgast valitakse kooli Lucia, kelleks sel aastal põhikoolis on Maibrit Kaur ning gümnaasiumist Tiina Liiv. Kauni kontserdiga tähistasime 11. detsembri hommikul Pürksi kultuurimajas Noarootsi koolide luutsinapäeva, kus astusid üles Noarootsi koolide Luciad, tähepoisid ja päkapikud. Seoses valitseva olukorraga, on sel aastal meil kaks kontserti – gümnaasium ja põhikool eraldi. Samuti ei puudunud kontserdilt ka sellele päevale iseloomulikud safranisaiakesed – lussebullar, mille valmistasid põhikooli neiud eelmisel päeval kooli sööklas.

Viimati muudetud 07.01.2021.