Lucia hommik

Loomise kuupäev 13.12.2022

Luutsinapäeval, 13. detsembril koristatakse ja kaunistatakse Põhjamaades kodusid. Algab jõulude tähistamine. Sel päeval kõlab paljudes kodudes, lasteaedades, koolides, haiglates, vanadekodudes ja linnade keskväljakul ning raekodades “Sankta Lucia“ – laul, mille saatel saabub Lucia oma kaaskonnaga, et saabunud talvepimedusse kõigile valgust ja rõõmu tuua.

Luutsina- ehk luutsipäeva on ka Eestis tähistatud, eelkõige rannarootsi aladel.

Noarootsis on luutsinapäeva tähistamise komme pea sama vana kui gümnaasium ise. Selle kauni traditsiooni tõi meile legendaarne rootsi keele õpetaja Soomest, Virve Kuula. Esialgsest väikesest neidude ansamblist on aastate jooksul välja kasvanud koor. Traditsiooni kohaselt valib iga klass oma Luciakandidaadi – sõbraliku, lahke ja abivalmi neiu. Klassi Luciade hulgast valitakse kooli Lucia, kelleks sel aastal oli Vanessa-Lotta Mäsak 11.T klassist. Samuti ei puudunud kontserdilt ka sellele päevale iseloomulikud safranisaiakesed – lussebullar, mille valmistasid põhikooli õpilased eelmisel päeval kooli sööklas.

Tekst: Kristina Kivi

Fotod: Kristina Kivi, Laine Belovas