Luciapäev

Loomise kuupäev 10.12.2021
Esmakordselt Eesti ajaloos: rootsi traditsiooniline luciarongkäik Tallinna vanalinna tänavatel luutsinapäeval, 13. detsembril

Esmaspäeval, 13. detsembril on vanalinnas võimalik osa saada väga populaarsest rootsi traditsioonist - luciarongkäigust, kus pikkades valgetes kleitides laulvad neiud, põlevad küünlad juustes ja käes, ning neid saatvad tähepoisid toovad oma lauludega valgust põhjamaisesse hämarusse.
Noarootsi Gümnaasiumi rootsi keelt õppivad koolinoored toovad selle traditsiooni luutsinapäeval vanalinna. Kell 16.20 alustatakse Rootsi Suursaatkonnast ning liigutakse mööda Pikka tänavat, läbi Mündi tänava, sealt Raekoja platsi ja tagasi saatkonna juurde, lauldes just sellele päevale omaseid laule. Nendeks on muidugi Itaaliast pärit ”Santa Lucia”, aga ka tuntud ja armastatud Rootsi jõululood.

Rootsis toimuvad sel päeval tavaliselt maagilise küünlavalgusega luciarongkäigud koolides, lasteaedades, asutustes, kirikutes jne.

Rootsi suursaadiku Ingrid Tersmani sõnul on see traditsioon, mis omane vaid Rootsile ja mille populaaarsus on viimasel 100 aastal vaid tugevnenud.

Eestis on varasemalt luciarongkäiku korraldatud koolides, kus õpetatakse rootsi keelt, Rootsi-Mihkli kirikus ning Rootsi Suursaatkonnas. Kõikidele vaatamiseks avalik luciarongkäik toimub Eestis meie andmeil esmakordselt.

Kõik on teretulnud luciarongkäiku vaatama, nii meedia kui linnakodanikud!

Viimati muudetud 10.12.2021.