Ruth Reinup XVII lend

Loomise kuupäev 21.03.2024

Ruth Reinup jõudis Euroopa olulisimal kelgukoerte võistlusel finišisse

Euroopa olulisimal kelgukoerte võistlusel Põhja-Norras 600 km klassis sai Ruth Reinupist esimene eestlane, kes finišijoone ületanud on.

Finnmarkslopet on maailma põhjapoolseim ja suurim kelgukoerte võidusõit, mis leiab aset märtsi keskpaigas Põhja-Norras ja kulgeb läbi Finnmarki maakonna. Võisteldakse kolmes klassis – 300 km (juuniorid), 600 km ja 1200 km.

2024. aasta Finnmarkslopet FL600-klassis jõudis võistlusele registreerunud 78-st tiimist stardijoonele 68, nende seas kaks Eesti lipu all sõitvat tiimi - Ruth Reinup Alaska haskidega ja Liane Lubi Siberi haskidega. Selleaastaseid raskeid võistlustingimusi kuvab suur katkestanute arv - 33 tiimi.

Liane Lubi oli sunnitud katkestama võistluse 560. kilomeetril. Altas elav 33-aastane Ruth Reinup jõudis aga esimese eestlasena Finnmarkslopeti ajaloos finišisse. Korraldajate poolt vääris eraldi ära märkimist Reinupi hooliv suhtumine oma koertesse. 

FL600-klassis võib rakendis olla maksimaalselt kaheksa koera ja minimaalselt viis. Koerte heaolule pööratakse võistlusel palju tähelepanu, nende liigeseid, lihaseid, kaalu, üldist toonust jälgivad veterinaarid kõigis etapivahelistes kontrollpunktides. Juhul kui koeral ilmnevad üleväsimusele viitavad tundemärgid, tuleb ta rakendist välja võtta. Teel olles tuleb selline koer kelku panna ning kontrollpunktis loovutada. Alustades kaheksa koeraga on 600-kilomeetrisel teekonnal võimalik loovutada kolm koera.

Tänavuse FL600-klassi distantsi pikkuseks kujunes 609 km, mis oli jagatud kuueks etapiks. Esimene võistluspäev oli eriti keeruline ebatavaliselt sooja ilma tõttu. Kelgukoertele on soojapoolne ilm raske taluda, lisaks sumpasid nii koerad kui ajajad esimesel päeval lörtsisel rajal või kohati suisa vees. Samal ajal toimus selles piirkonnas NATO suurõppus Nordic Response, mis tõi kaasa rajaskeemi muutmise ja ülipika esimese lõigu.

Viie võistluspäeva jooksul kõikus temperatuur +3 ja -20 kraadi vahel. Rada läbis nii tuulist kõrglagendikku, pragunevat ja paukuvat jõejääd kui tõuse mäestikul, kus koeraajaja mitte kelgujalastel ei seisa, vaid ise kelku tagant lükkama peab. Nii eeldab see spordiala ka koeraajajalt väga head füüsilist vormi.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Tekst: https://sport.err.ee/1609285650/ruth-reinup-joudis-euroopa-olulisimal-k…

Kanal 2  Telehommik Video https://duoplay.ee/9644/telehommik 

Viimati muudetud 21.03.2024.